SES İş Dünyasında Kadın Mentorluk Buluşmaları

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği tarafından iş dünyasındaki kadınların birbirlerine destek olmaları ve birbirlerinden ilham almaları için hayata geçirilen İş Dünyasında Kadın Mentorluk Buluşmaları Programı kapsamında düzenlenen mentor ve menti buluşmalarının ilki gerçekleşti.

Farklı sektörlerden farklı deneyim kademelerindeki kadınların kariyer yolculuğu, iş-özel hayat dengesi, kişisel gelişim gibi çeşitli alanlarda birbirleriyle deneyim paylaşmalarına imkân veren projenin ilk buluşması, Ses Derneği’nin sosyal merkezinde iki ayrı seans olarak gerçekleşti. Projeye kayıtlı olan toplam 100 kadından 86 mentor ve mentinin katılım sağladığı buluşmada katılımcılar ilgilendikleri ortak konular üzerinden eşleşti.

Etkinlik kapsamında söz alan ve süreç hakkında detaylı bilgi paylaşımı yapan SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği Kurucu Üyesi ve proje yürütücüsü Ayla Sevand, bundan sonraki iki aylık süre içinde mentor ve mentilerin kendi belirledikleri tarih ve mekanlarda dört kez daha buluşacaklarını söyledi. Süreç içinde farklı kaynak paylaşımlarıyla katılımcıların destekleneceğinin bilgisini veren Sevand, projenin kapanışını da yine büyük bir buluşmayla gerçekleştireceklerini belirtti.

“İki kadın bir araya gelince dünyayı değiştirebilir”

Kadınların işgücüne katılımı ve yönetici pozisyonlarında eşit temsili önündeki sistemsel engelleri yıkmak için birlikte mücadele edebilecekleri ve birbirlerine destek olabilecekleri bir alan oluşturmayı hedefleyen SES İş Dünyasında Kadın Mentorluk Buluşmaları Projesi’ne dair Kurucu Başkan Gülseren Onanç ise şunları söyledi: “Kadın Mentorluk Yürüyüşleri ile başlayan proje kapsamında kadınların birbirini tanımasa bile hemen kaynaştığı, çok şey paylaştığı ve daha sonrasında da hâkim ataerkil sistemi birlikte nasıl değiştirebileceğinin yollarını aradığı bir süreç gerçekleşiyor. Bu proje bizim derneği kurarken belirlediğimiz kadınlar arası dayanışma ağını kurmak, örgütlemek ve destek olmak gibi çok önemli bir misyonun gerçekleşmesini sağlıyor. O yüzden benim çok değer verdiğim ve her defasında çok etkilendiğim bir süreç oluyor. İki kadın bir araya gelince dünyayı değiştirebilir. Bugün bunu bir kez daha görmüş olduk.”