Bu yıl Türkiye’de çevre ve ekoloji mücadeleleri açısından çok önemli gelişmeler oldu. Ülkemizde ve dünyada artarak devam eden doğa tahribatına karşı yürütülen çevre hakkı mücadelesinde bu yıl da en önde kadınlar vardı.

Cengiz Holding’in İkizdere’deki taş ocağı girişimine ve yıkıma karşı direniş hâlâ devam ediyor. Akbelen Ormanı için İkizköy’ün mücadelesi aynı şekilde sürüyor. İkizköylülerin 500 günü aşan nöbeti hiç durmadı. Amasya Çambükü’nde Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yapımına, Bodrum Cennet Koyu‘nda turistik tesis yapılması planına karşı Muğla Çevre Platformu’nun direnişi, Rize İkizdere‘de liman projesi için kurulmak istenen taş ocağına karşı yerel halkın mücadelesi, Şırnak‘ta yaklaşık iki yıldır korucular gözetiminde süren ağaç kesimlerine karşı Şırnak Barosu’nun ve yurttaşların verdiği mücadele, Marmaris’te Sinpaş GYO’nun Kızılbük’teki projesine karşı başlayan Sinpaş/Marmaris Direnişi devam ediyor. İstanbul’un Üsküdar ilçesinde yer alan Validebağ Korusu “Millet Bahçesi”ne dönüştürülmesin diye verilen mücadele de sürüyor.

Cengiz Holding’in Kaz Dağları’nda açmak istediği Halilağa Bakır Madeni için ÇED olumlu kararı direniş sayesinde iptal edildi. Van’ın Erciş ilçesindeki Zilan Deresi üstünde kurulmak istenen HES projesi yine direniş sayesinde iptal edildi. Zeytinlikleri tehdit eden ve torba yasaya konmak istenen madde, büyük bir direniş sayesinde engellendi.