SES Kadın Mentörlük Yürüyüşü

8 Mart Pazar günü, SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği olarak dünyanın 165 ayrı şehrinde aynı günde yapılan bir kadın dayanışma etkinliğini İstanbul’da organize ettik. Çalışma yaşamında en az on yıl ve üstü deneyime sahip kadınlar (Mentör) ile yaşamda var olma mücadelesinin başında olan genç kadınları (Menti) bir araya getirdik.

SES Kadın Mentörlük Yürüyüşü adını verdiğimiz bu etkinliğimizin süreci şöyle gelişti: Bu etkinliği ilk olarak başlatan ve daha sonra dünyadaki farklı şehirlerde uygulanması için çaba gösteren Vital Voices, 1995 yılında Hillary Clinton ve Madeleine Albright tarafından kadın liderliğini desteklemek üzere kurulmuş bir sivil toplum kuruluşu.

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği olarak İstanbul’da ilkini gerçekleştireceğimiz bu etkinlikten yüksek beklentilerimiz vardı:

Deneyimli kadınların gelişme sürecinde olan genç kadınlar ile deneyimlerini paylaşmasını, kişisel desteğini vermesini ve her iki tarafın birbirinden öğreneceği bir dostluk geliştirmelerini istiyorduk.

Sonra, kadınlar içinde sıkıştıkları mahallelerinin dışına çıksın, başka mahallelerdeki yaşamları keşfetsin istiyorduk. Facebook, Instagram balonlarının ötesinde bir dünya olduğunu, gerçek beğenilerin, gerçek konuşmaların keyfini sürmelerini istiyorduk. Biliyorduk ki, yoksul veya varlıklı, batılı veya doğulu, dindar veya seküler bütün kadınlar eşit bir birey olarak toplumda var olma mücadelesi veriyor. Mücadelesi aynı olan kadınların ortaklıklarının da büyük olacağını ve mücadeleyi bir şekilde başarıyla tamamlamış kadınların yolun başındaki kadınlara el vermek istediğini de biliyorduk.

Kadınların toplumsal sorunlara nasıl sahip çıktığını, gelecek nesillere destek olmak üzere bir şey yapmak için nasıl yanıp tutuştuğunu daha önceki etkinliklerimizden biliyorduk. SES Kadın Mentörlük Yürüyüşü ile birbirine derman olacak kadınları buluşturarak, kadın dayanışmasına ve toplumsal barışa hep birlikte katkı sunmak istedik.

SES Derneği web sitesine Mentör ve Menti’lerin başvuru yapacağı formlar hazırladık ve son üç haftada işbirliği ortağımız olan sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler ile hedeflediğimiz kitleye ulaşmaya çalıştık. Beklentimizin üstünde geri dönüş gerçekleşti ve üç hafta içinde 350 katılımcı Mentör ve Menti olmak için başvurdu. Katılımcıların çoğu bu etkinliği ne kadar çok önemsediklerini belirtiyordu. Başvuru formlarında belirttikleri yetkinlikler ve ihtiyaçlar çerçevesinde sistemimiz Mentör ve Menti eşleşmesi yaptı.

Katılımcılara SES Derneği’nden bir e-posta yolladık ve kendileri ile eşleşen kişilerin ad-soyad bilgilerini paylaşıp onları 8 Mart sabahı Harbiye CRR salonunun fuayesine davet ettik.

https://www.youtube.com/watch?v=shKw8QtEbOI&feature=youtu.be

Merak, Pazar sabahı buluşmaya kadar sürdü. Mentörler, Mentileri ile birer birer buluşmaya başladıkça, CRR salonunun fuayesinde büyülü bir hava oluştu. Kadınlar salonun köşelerinde, merdivenlerinde yıllardır birbirini görmeyen arkadaşlar gibi, kaybolan zamanı yakalamak istercesine derin sohbetlere dalıverdiler. O anda yoldan geçen biri tesadüfen salona gelse bu kadınların yıllardır birbirilerini tanıdığını düşünebilirdi.

8 Mart Pazar günü CRR salonu karamsarlığın umuda döndüğü bir vahaya dönüştü.

SES Kadın Mentörlük Yürüyüşü’nün formatı gereği, Mentör ve Mentilerin yan yana sokakta, parkta yürümelerini ve dünyaya eşitlik ve dayanışma mesajlarını yaymalarını istiyorduk. Buluşmanın ilk dakikalarında başlayan sıcak yakınlaşma artık bir aksiyona dönebilirdi. Kadınlar beraberce salondan çıktılar ve Harbiye, Maçka, Nişantaşı sokaklarına, Sanat Parkı’na, Demokrasi Parkı’na, çevredeki kafelere aktılar. Dostluklarını derinleştirmeye devam ettiler.

8 Mart Pazar günü İstanbul’a bahar geldi.

Şişli’yi kadınların rahatça yaşayacağı bir ilçe haline getirmek isteyen Belediye başkanı Muammer Keskin eşi Hülya Keskin ve Kültür Müdürü Elçin Önder Turan ile birlikte bizlerle oldular.  

8 Mart Pazar günü, Şişli kadın dayanışmasının ilçesi oldu.

Kadınlar yeniden güçlerini hissetiler, buluştuklarında neleri yapabileceklerini bir kez daha anladılar. Dünyaya, memlekete çöken karamsarlıktan bir günlüğüne de olsa sıyrıldılar. Geleceklerine, dünyaya, memlekete daha umut dolu baktılar.

8 Mart Pazar günü Türkiye daha güzel bir memleket oldu.

Hindistan’da, Bangladeş’te, Filistin’de, Peru da, İspanya’da, İrlanda’da, Katar’da, Brezilya’da, Nijerya’da, Uganda’da gibi toplam 66 ülkede binlerce kadın başka bir kadınla birlikte yürüyüş yaptı, dostluklar kurdu, geleceğe ilişkin umut geliştirdi.  

8 Mart Pazar günü Dünya daha yaşanılır bir yer oldu.

Yaşasın kadın dayanışması!

SES Kadın Mentörlük Yürüyüşü Nedir?

Kadın Mentörlük Yürüyüşü, dünyada kadın liderliğini desteklemek üzere kurulan Vital Voices Derneği’nin global bir projesi.

SES Kadın Mentörlük Yürüyüşü, yaşamda mücadele sonucunda bir varoluş sergilemiş Deneyimli Kadın Lider (MENTÖR) ile mücadelenin ilk sürecini başarıyla geçmiş ama daha önünde gidilecek uzun bir yolu olan Gelişme Sürecinde olan Kadın Lider (MENTİ) arasında bir dayanışma yaratmak üzere bir araya gelmelerini ve birlikte yürümelerini hedefliyor.

Kendinizi MENTÖR veya MENTİ olacak özellik ve yetkinlikte görüyorsanız ve kadın dayanışmasına katkı sunmak istiyorsanız sizleri de önümüzdeki yıl düzenlecek 2021 SES Kadın Yürüyüşü‘ne katılmaya davet ediyoruz. Sizi de aramızda görmek, kadın dayanışmasını sizinle büyütmek istiyoruz.

Projenin Hedefleri

  • Deneyimli kadın liderlerin (MENTÖR), gelişme sürecinde olan kadın liderler (MENTİ) ile birlikte yürüyerek sohbet etmesi, bu yürüyüşte deneyimlerini paylaşması, bilgi birikimi ve kişisel desteğini vermesi ve dostluk geliştirmesi,
  • Kendi mahalle ya da çevrelerine sıkışan ve giderek daha çok içe kapalı yaşayan kadınların farklı yaşamlar keşfetmesi, vizyonlarının genişlemesi ve kişisel destek alması,
  • Kadınlar arasında dayanışmayı güçlendirerek toplumun sosyal dayanışmasına katkı sağlanması.

Kimler Katılabiliyor?

Deneyimli Kadın Lider
(MENTÖR)
İş, akademi, sanat, medya, sivil toplum, kamu veya herhangi başka bir alanda en az on yıllık deneyimi olan ve deneyimini başka bir kadın ile paylaşarak onun yaşamına değer katmak isteyen kadınlar.

Gelişme Sürecinde olan Kadın Lider
(MENTİ)
Öğrenci ya da kariyerini daha başlangıcında olan, yeni bir girişime hazırlanan, ya da kendine yeni bir yol arıyan, bilgi ve deneyim desteğine ihtiyacı olduğunu düşünen ve bu yollardan geçmiş deneyimli kadınlar ile konuşmak, onlardan destek ve ilham almak isteyen kadınlar.