SALGINDAN 2030’A: FEMİNİSTLER SİSTEMİN DEĞİŞMESİNİ İSTİYOR

COVID-19 krizi, dünya genelinde eşitsizlikleri artıran sistemik sorunların çoğunu gün ışığına çıkardı. Kadınlar, kız çocukları ve kendini ikili cinsiyet sistemi içinde tanımlamayan bireyler, pandemiden ciddi ve orantısız bir şekilde etkilendi. Üyesi olduğumuz Women’s Major Group’un (WMG) hazırladığı “Salgından 2030’a: Feministler Sistemin Değişmesini İstiyor” dizisi aracılığıyla, kadınların, kız çocuklarının ve kendini ikili cinsiyet sistemi içinde tanımlamayan bireylerin karşılaştığı ve COVID-19 kriziyle daha da derinleşen sistemik sorunlara Türkiye’de dikkat çekmek istiyoruz.

WMG, feminist bir bakış açısıyla COVID-19 kriziyle mücadeleyi anlatmak, “2030 Gündemi” çerçevesiyle bağlantılı olarak, Küresel Sürdürülebilir Kalkınma Raporu tarafından sunulan altı başlangıç noktasından yararlanarak illüstrasyonlarla desteklediği açıklayıcı metinler üretti. Dizi aynı zamanda WMG’nin COVID-19 salgını sırasında ve sonrasında herkes için daha iyi bir geleceğe adil, eşit ve sürdürülebilir geçiş önerilerini de içeriyor.

WMG’nin İngilizce, İspanyolca ve Fransızca olarak üç dilde hazırladığı dizinin Türkçe tercümesi SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği inisiyatifiyle Özge Karlık tarafından gerçekleştirildi. Konularla ilgili daha fazla ayrıntı ve referans içeren brifinglere aşağıda ulaşabilirsiniz.