SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği Yeni Döneme Hazır

Toplumsal cinsiyet eşitliğini savunmak, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na ulaşmak ve bu sayede Türkiye’de ve dünyada eşitliğin, barışın hâkim olduğu bir dünya düzeni için dayanışmayı desteklemek üzere kurulan SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği, 31 Mayıs’ta düzenlenen genel kurulda 2023-2025 dönemi yönetim kurulu üyelerini belirledi.

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği’nin yeni yönetim kurulu üyeleri, 31 Mayıs’ta düzenlenen Genel Kurul toplantısında seçildi. Derneğin iştiraki olan Serenità Pera’da düzenlenen toplantıda aynı zamanda dijital yayın platformu SES Eşitlik Adalet Kadın Platformu’nun beşinci yılı kutlandı.

“SES ile büyümeye ve gelişmeye devam edeceğiz”

Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmayla Dünya’da Türkiye ve dünyada son 10 yıldır kadın haklarındaki kazanımlarda gerilemeler yaşandığına değinen Gülseren Onanç; “Biz beş yıldır Türkiye ve dünyada ataerkil sisteme karşı direnen kadınların, eşitliği ve barışı savunan kadın siyasetçilerin, dayanışmayı ören kadın sivil toplum temsilcilerinin, uğradıkları ayrımcılığa karşı direnen cesur LGBTQ+ aktivistlerinin ilham veren hikayelerinin izini sürdük. Bütün bu hikayeler bana başka bir dünyanın mümkün olabileceğini müjdeledi, geleceğe ilişkin umudumu her daim canlı tutmamı sağladı. 

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği çatısı altında kurduğumuz dayanışma ekosistemi içinde her gün eşitlik idealinin peşinden koşarak geleceğe umutla bakmayı başarabildim. Beş yıllık yolculuğumda tek bir gün bile umutsuzluğa kapılmadıysam bunu SES takımı, SES üyeleri, SES elçileri, SES Yılın Kadınları, SES mentorleri ve mentileri, SES destekçileri ve dirençli kadın hareketine borçluyum” dedi.

Cumhuriyetin 100’üncü yılında eşitliğin, dayanışmanın ve barışın hâkim olduğu bir memleket ve dünya için çalışmaya devam edeceklerini dile getiren Onanç; “Geleceğimize umutla bakmak üzere SES ile büyümeye ve gelişmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Derneğin kurucu başkanı Gülseren Onanç, kuruluştan bu yana yönetim kurulu üyesi olarak destek veren Asuman Bayrak, Ayla Sevand, Aylin Şahin, Emel Şensezgin, Hande Karakülah, Hande Orhan, Meral Tamer, Merve Emek ve Servisimin Cömert ve Zeynep Miraç Taner’e teşekkürlerini iletti.

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri

Gülseren Onanç’ın yönetim kurulu başkanı olarak devam edeceği 2023-2025 döneminde yönetim kurulunda Akan Abdula, Alev Akın, Ayşe Yorgancıoğlu, Gülin Yücel, Melek Birsel ve Tuğçe Erçetin görev alacak.

Gülseren Onanç’ın genel kurul için kaleme aldığı yazıyı okumak için tıklayınız.

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği’nin 5 yıllık serüvenini bulabileceğiniz faaliyet raporunu buradan inceleyebilirsiniz.