Basında SES2021-05-06T18:04:32+03:00

Basında Ses

Oksijen – Kadına şiddete karşı eylem planı güven vermiyor (Elif Ergu)

Kadın örgütleri temsilcileri, İstanbul Sözleşmesi’nden doğan boşluğu doldurma iddiasıyla açıklanan Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. Ulusal Eylem Planı’nın hem dayanaklarını hem de içeriğini sorguluyor. Evli-bekar kadın ayrımı ve toplumsal cinsiyet eşitliği vurgusunun bulunmaması ilk dikkat çektikleri sorunlar.

 

T24 – Eyy Erdoğan! İstanbul Sözleşmesi gözünüzü neden bu kadar korkuttu? (Hasan Cemal)

Yoksa SES Kadın Bülteni’nde belirtildiği gibi, gecikmeli mi farkına vardınız, İstanbul Sözleşmesi’nin toplumsal cinsiyet eşitliği olduğunu? Sözleşme’nin imzacısı olarak hukukun üstünlüğü anlamına geldiğini?.. Yoksa İstanbul Sözleşmesi’nin “Demokrasi ve insan hakları”yla ilgili olduğu gerçeği on yıl sonra mı kafalara dank etti? Sözleşme’nin çerçevesini eşitlik, özgürlük, hukukun üstünlüğü, insan hakları, uluslararası hukuk, azınlık haklarını korumak gibi bazı evrensel değerler çizdiği için mi “Bu sözleşmede biz yokuz” dediniz bunca yıl sonra?..

https://t24.com.tr/yazarlar/hasan-cemal/eyy-erdogan-istanbul-sozlesmesi-gozunuzu-neden-bu-kadar-korkuttu,31651

 

Medyascope – ‘Siyasal iradenin İstanbul Sözleşmesi’ni sahiplenici tavrından uzaklaşmasıyla, basında görmeye başladığımız mağduru suçlayıcı, faili kollayıcı tutum arasında bağlantı var’

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği’nin “İstanbul Sözleşmesi: Bundan Sonra Ne Yapacağız?” başlığıyla düzenlediği, kadın hakları aktivistlerinin, gazetecilerin ve akademisyenlerin katıldığı çevrimiçi toplantıda Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bertil Emrah Oder, Türkiye’nin 1 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla İstanbul Sözleşmesi’nden çıkışının ne anlama geldiği ve kadın hareketinin bundan sonraki yol haritasında neler olabileceği üzerine konuştu.

https://medyascope.tv/2021/07/01/prof-dr-bertil-emrah-oder-siyasal-iradenin-istanbul-sozlesmesini-sahiplenici-tavrindan-uzaklasmasiyla-basinda-gormeye-basladigimiz-magduru-suclayici-faili-kollayici-tutum-arasin/

 

Sözcü – İstanbul Sözleşmesi iptalinden kadın koalisyonu çıkıyor (Serpil Yılmaz)

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği Başkanı Gülseren Onanç ve Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bertil Emrah Oder’in sunumlarıyla 1 Temmuz günü çevrimiçi toplantıya katılanlar, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı sonrası kadın hareketinin yeni yol haritası önerilerini ele aldı.

https://www.sozcu.com.tr/2021/yazarlar/serpil-yilmaz/istanbul-sozlesmesi-iptalinden-kadin-koalisyonu-cikiyor-6516906/

 

Cumhuriyet – Gelin Hanım (Özlem Yüzak)

RTE’nin “Gelin Hanım”a tehditlerinden bir gün önce biz kadınların, yani kadın gazeteciler ve kadın sivil toplum örgütleri temsilcilerinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bir sohbet toplantısı vardı. Konu; İstanbul Sözleşmesi ve İstanbul’da yaşayan kadının daha güvenli, daha huzurlu daha eşitlikçi bir yaşam sürebilmesi, çalışabilmesi için yapılması gerekenler ve bugüne kadar yapılanlardı. SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen çevrimiçi etkinlikte, İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak İstanbul Sözleşmesi’ne bağlı kalacaklarını ve İstanbul Sözleşmesi’nin hükümlerinin takipçisi olacaklarını söyledi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ozlem-yuzak/gelin-hanim-1839780

 

 

Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu – İmamoğlu, kadın SES’iyle buluştu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği’nin çevrimiçi olarak düzenlediği ve moderatörlüğünü SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı Gülseren Onanç’ın yaptığı etkinliğe katıldı. İmamoğlu, 80’den fazla kadın örgütü temsilcisi ve kadın gazeteci ile bir araya geldiği toplantıda İstanbul Sözleşmesi’ne bağlılık sözü verdi.

http://esitlikadaletkadin.org/imamoglu-kadin-sesiyle-bulustu-istanbul-sozlesmesine-bagli-kalacagiz/

 

Go to Top